The African Nations Cup 2015, which eventually will play in Equatorial Guinea, begins this Saturday, January 17 with the dispute of the first two games. The hosts along with the Congo are the two who play the first match of the tournament in Bata, the city where on February 8 grand final will be played.

So you know who play this competition and when playing, then we leave you with the full schedule:

Group stage

Group A:

• Equatorial Guinea – Congo, January 17 at 17:00 in Bata
• Burkina Faso – Gabon, January 17 at 20:00 in Bata
• Equatorial Guinea – Burkina Faso, January 21 at 17:00 in Bata
• Gabon – Congo, January 21 at 17:00 in Bata
• Congo – Burkina Faso, January 25 at 19:00 in Ebebiyin
• Gabon – Equatorial Guinea, January 25 at 19:00 in Bata

Group B:

• Zambia – DR Congo, January 18 at 17:00 in Ebebiyin
• Tunisia – Cape Verde, January 18 at 20:00 in Ebebiyin
• Zambia – Tunisia, January 22 at 17:00 in Ebebiyin
• Cape Verde – DR Congo, January 22 at 20:00 in Ebebiyin
• DR Congo – Tunis, January 26 at 19:00 in Bata
• Cape Verde – Zambia, January 26 at 19:00 in Ebebiyin

Group C:

• Ghana – Senegal, January 19 at 17:00 in Mongomo
• Algeria – South Africa, January 19 at 20:00 in Mongomo
• Ghana – Algeria, January 23 at 17:00 in Mongomo
• South Africa – Senegal, January 23 at 20:00 in Mongomo
• Senegal – Algeria, January 27 at 19:00 in Malabo
• South Africa – Ghana, January 27 at 19:00 in Mongomo

Group D:

• Ivory Coast – Guinea, January 20 at 17:00 in Malabo
• Mali – Cameroon, January 20 at 20:00 in Malabo
• Ivory Coast – Mali, January 24 at 17:00 in Malabo
• Cameroon – Guinea, January 24 at 20:00 in Malabo
• Guinea – Mali, January 28 at 19:00 in Mongomo
• Cameroon – Ivory Coast, January 28 at 19:00 in Malabo

Final phase

Quarterfinals:

• 1 Group A – 2nd Group B, January 31 at 17:00 in Bata
• 1 Group B – 2 Groups A, January 31 at 20:00 in Ebebiyin
• 1 Group C – 2nd Group D, February 1 at 17:00 in Mongomo
• 1 Group D – 2nd Group C, February 1 at 20:00 in Malabo

Semifinal:

• Rooms A Winner – Winner Rooms D, February 4 at 20:00 in Bata
• Rooms B Winner – Winner Rooms C, February 5 at 20:00 in Malabo

Finals:

• Third and fourth, February 7 at 19:00 in Malabo
• Grand Final, February 8 at 20:00 in Bata

News Reporter